تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
کاربرد رزین اپوکسی چیست

رزین اپوکسی یک ماده شیمیایی دو بخشی است که از یک بخش با پایه رزینی و یک بخش هاردنر ساخته می شود. رزین اپوکسی امروزه کاربرد گسترده ای پیدا کرده است و در اکثر صنایع قابل استفاده است. این ماده دارای خاصیت چسبندگی بسیار بالایی است که به وسیله هاردنر سخت و خشک می شود. یکی از ویژگی های رزین اپوکسی مقاومت بالا در برابر حرارت است که سبب شده کاربرد آن بیشتر شود و تا مدت طولانی مورد استفاده باشد. در این مطلب می خواهیم کاربردهای مهم رزین اپوکسی را با هم بررسی کنیم.

کاربرد رزین اپوکسی چیست

مصارف رزین اپوکسی

همان طور که در بالا گفته شد این ماده کاربرد بسیاری دارد و بیش از نیم قرن است که در تمام صنایع از آن استفاده می شود. رزین اپوکسی برای ساخت انواع چسب، ساخت انواع رنگ و براق کننده ها، تولید قالب های مستحکم،لایه گذاری لمینیت، استفاده در آب بندی کننده ها، تولید انواع دکمه،تولید ماده کامپوزیت و .. کاربرد دارد. اما در ادامه به بررسی دقیق تری از کاربرد های رزین اپوکسی می پردازیم:

 1. ساخت جواهرات: امروزه استفاده از رزین اپوکسی در ساخت جواهرات کاربرد گسترده ای پیدا کرده است و به عنوان ماده ای محبوب در جواهر سازی از آن استفاده می شود. رزین اپوکسی برای ساخت انواع انگشتر، گوشواره و ... کاربرد دارد. استفاده از این مواد در صنعت جواهر سازی نیاز به تخصص و دستگاه های خاصی دارد که قبل از استفاده باید شناخت کافی نسبت به آن ها داشته باشید.
  پوشش سطوح فلزی: از رزین اپوکسی برای پوشش انواع سطوح استفاده می شود. همان طور که می دانید سطوح فلزی وقتی در معرض رطوبت هستند پس از گذشت زمان تغییر رنگ می دهند و زنگ می زنند از این رو پوشاندن سطوح فلزی با رزین اپوکسی می تواند از این تغییر رنگ و خوردگی جلوگیری کند. در واقع این ماده به عنوان آستر عمل می کند و تا مدت ها می تواند از زنگ زدگی و خوردگی فلز جلوگیری نماید.
 2. عایق کاری: رزین اپوکسی ماده ای است که مقاومت الکتریکی خوبی دارد، از این جهت به عنوان عایق مواد الکتریکی کاربرد دارد. از این ماده در صنایع مختلف و خانه به عنوان عایق استفاده می کنند، به عنوان مثال در مکانی که سیم لخت وجود دارد از رزین اپوکسی استفاده می کنند تا خطری برای افراد نداشته باشد.
 3. وسایل چوبی: امروزه در ساخت وسایل چوبی از رزین اپوکسی استفاده می کنند، میز اپوکسی از معروف ترین وسایل تلفیقی چوب و رزین اپوکسی است. این ماده به دلیل قدرت چسبندگی بالایی که دارد برای تعمیرات وسایل چوبی و یا چسباندن دو قطعه چوب به هم کاملا مناسب و کار آمد است. وسایل چوبی که با رزین اپوکسی ساخته می شوند دارای طرح های مختلفی هستند که امروزه محبوبیت ویژه ای بین عموم پیدا کرده اند.
 4. ساخت قطعات: ساخت قطعات مختلف یکی از کاربردهای ویژه ای است که رزین اپوکسی دارد. در واقع از این ماده برای ساخت بخش هایی از دوچرخه، هواپیما و ... استفاده می شود و دلیل آن داشتن ویژگی هایی مانند چسبندگی بالا، انعطاف پذیری، مقاومت بالا و ... است.
 5. محافظت از مواد خاص: رزین اپوکسی این خاصیت را دارد که از رسیدن آسیب به هر چیزی جلوگیری می کند. گاهی برای نگهداری قطعه ای خاص از این ماده استفاده می کنند. رزین اپوکسی در آزمایش ها نیز برای جلوگیری از خشک شدن و پوسیده شدن مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. کفپوش: عمده ترین کاربردی که این ماده دو جزئی دارد به عنوان کفپوش است. این ماده به دلیل مقاومت بالا، داشتن یکپارچگی، عدم لغزندگی، زیبایی خاص، صیقل بودن و ... برای کفپوش بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 7. ساخت مجسمه و وسایل تزئینی: یکی از کاربردهای عجیب رزین اپوکسی استفاده آن در ساخت مجسمه و لوازم تزئینی است. با داشتن قالب هایی ویژه می توان زیباترین مجسمه های اپوکسی را تولید کرد.
  تعمیرات: ویژگی های منحصر به فرد این ماده سبب شده برای کارهای تعمیراتی کاربرد بسیاری داشته باشند، به عنوان مثال برای چسباندن دو قطعه شکسته شده، ترمیم کفش پاره، ترمیم قطعات چوبی، تعمیر میز و صندلی آسیب دیده و ... از این ماده استفاده می شود.

مصارف رزین اپوکسی

مزایای رزین اپوکسی

رزین اپوکسی مزایای بسیاری دارد که در ادامه آن ها را شرح می دهیم:

 1. انعطاف پذیری بالا
 2. چسبندگی بسیار عالی
 3. مقاومت بالا
 4. داشتن مقاومت شیمیایی بالا
 5. مقاومت مکانیکی قوی
 6. عایق جریان الکتریسیته
 7. پاک کنندگی آسان
 8. قابلیت اضافه کردن رنگ ها مختلف

با توجه به کاربرد و مزایای بسیار زیاد رزین اپوکسی، شما می توانید این ماده کاربردی را از فروشگاه اینترنتی با ملات بخرید. با ملات فروشگاه معتبری است که سابقه زیادی در زمینه فروش رزین اپوکسی دارد. شما می توانید با خیال راحت از این فروشگاه رزین اپوکسی با کیفیت بخرید.

 

نوشتن دیدگاه