تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
انواع ملات های آماده

انواع ملات‌ آماده عبارتند از: گروت‌ها، ملات های خود تراز شونده، ملات‌های ترمیمی بتن، ملات‌های آب بند، ملات ضد اسیدی و ملات سخت‌ کننده سطح بتن. در ادامه این مقاله از باملات مطالب بیشتری درباره هرکدام از این ملات‌ها بخوانید. شما عزیزان می توانید برای تهیه انواع ملات آماده و کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصولات با کارشناسان باملات تماس حاصل نمایید.

ملات آماده

ملات‌ آماده گروت چیست

گروت‌ نوعی ملات آماده است که از ترکیب سیمان، ماسه و افزودنی‌های دیگر به دست می‌آید. تنها لازم است این ماده را با آب ترکیب کنید تا ملاتی چسبنده به وجود بیاید. کارایی اصلی گروت‌ها در جاهایی است که نیاز به مقاومت بالایی دارند. ترمیم ترک‌های عمیق و زیرسازی برای تجهیزات سنگین از دیگر کابردهای این نوع ملات آماده است. گروت‌ها می‌توانند فشار وارد شده بر سطح را به سطح‌های پایین‌تر منتقل کنند. به همین خاطر در ساختمان‌سازی، زیر هر صفحه از این ملات آماده استفاده می‌کنند. با این کار نیرویی وارد شده به ستون‌ها به بخش فندانسیون ساختمان منتقل می‌شود. این ملات آماده در زیر ریل‌های ماشین‌آلات، برینگ پل‌ها، حایل‌ها و... کارایی بسیاری دارد. اگر برای نصب کاشی‌های حمام، سرویس بهداشتی، کف منازل و دیوارهای آشپزخانه از گروت استفاده کردید، آب‌بندی کردن یادتان نرود. البته توجه کنید که تا قبل از خشک‌شدن گروت‌ها این کار را انجام ندهید. گروت‌ها در انواع خاصی به بازار عرضه می‌شوند؛ سه نوع از گروت پرطرفدار در بازار عبارتند از: 

  • گروت پلیمری: در ساختار گروت پلیمری، علاوه بر سیمان، از رزین هم استفاده کرده‌اند. سیمان این ملات حاوی دانه‌بندی‌های ویژه با ماسه سیلیسی شکری است. از این مخلوط، ملات آماده بسیار کاربردی‌ و مقاومی به وجود می‌آید. این دانه‌های سیلیسی بر روان‌کنندگی ملات بسیار موثر است.
  • گروت اپوکسی: گروت‌های اپوکسی ترکیبات دوجزئی یا سه‌جزئی هستند. این ملات‌ها از دو مایع مصنوعی مثل چسب اپوکسی و مقداری ماسه تشکیل شده‌اند. ماسه جزء سخت‌کننده این ملات آماده است. گروت‌های اپوکسی قیمت بالایی دارند و در نصب دستگاه‌های صنعتی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این ملات‌ها در کارخانه ماشین‌آلات موتوری، جرثقیل‌ها، ریل‌ها، ژنراتورها و پمپ‌ها کارایی دارند.
  • گروت سیمانی منبسط‌شونده: گروت‌های سیمانی نوعی از ملا‌ت آماده هستند که انبساط کنترل‌شده‌ای دارند. این ملات‌ها اصلاً منقبض نمی‌شود. سیمان پروتلند در این ملات آماده نقش سخت‌کننده را ایفا می‌کند. برای اجرای پروژه‌ها با این ملات آماده تنها حدود 30 دقیقه زمان لازم است. این ملات به صورت کیسه‌های پودر خشک در بازار به فروش می‌رسد.

ملات‌ آماده گروت چیست  

ملات  خود تراز شونده چیست

ملات خود تراز شونده یک ملات آماده دو جزئی است که در ترکیب آن سیمان پرتلند و رزین استفاده می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده‌اش این امکان را فراهم می‌کند که ملات به صورت کامل روی سطح روان و تراز شود. استفاده از این ملات نیازی به ماله‌کشی ندارد و با پمپاژ یا پارو روی سطح پهن می‌شود. کاربرد ویژه این ملات‌ها در کف‌سازی است. اغلب از ملات‌های خود تراز شونده در زیرسازی کف ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. این ملات آماده در ترمیم کف‌های پوسته‌پوسته‌شده، شکم‌داده و ساییدگی‌های قدیمی کاربرد دارد. در کف‌سازی پیاده‌روها، زمین‌های ورزشی، کارخانه‌ها، سوله‌ها و پرکردن ناهمواری‌های بتنی هم استفاده می‌شود. استفاده از این ملات برای روکش‌کردن سطح‌‌هایی که امکان ریزش روغن‌های صنعتی در آن زیاد است، پیشنهاد می‌شود. از مزایای ملات خود تراز شونده می توان به این موارد اشاره نمود: از انقباض بتن جلوگیری می‌کند و حجم سازه را کاهش می‌دهد. این ملات چسبندگی بالایی دارد. ملات‌های خودتزارشونده سدی مقاوم در برابر رطوبت است و احتمال یخ‌زدگی را کاهش می‌دهد. لایه اضافی ایجاد نمی‌کند و به‌راحتی می‌شود روی سطح آن را رنگ‌آمیزی کرد.

آشنایی باملات‌های ترمیمی بتن

ملات‌های ترمیمی بتن بر پایه سیلیس دانه‌بندی‌شده و سیمان هستند. مواد دیگری مثل رزین، الیاف پلی‌پروپیلن و مواد افزودنی هم در آن به کار رفته است. قدرت چسبندگی و مقاومت کششی بالایی دارد و اصلاً ترک نمی‌خورد. از این ملات‌ آماده در ترمیم سازه‌های بتنی آسیب‌دیده استفاده می‌کنند.  آسیب‌هایی مثل ترک‌خوردگی، شکستگی، تخلل، خراشیدگی و اعواج با این ملات آماده ترمیم می‌شود. به دلیل درشت‌دانه‌بودن ترکیباتش، آسیب‌هایی با عمق بیش از یک سانتی‌متر را هم می‌پوشاند. در زیرسازی کاشی‌‌کاری‌ها، ترمیم پله‌ها و نماها هم نقش موثری دارد. ملات آماده ترمیمی بتن انواع مختلفی دارد و شامل این گزینه‌ها است: ملات‌های پلیمری، ملات‌های نیمه پلیمری، ملات‌های اپوکسی، رزین‌های تزریقی و چسب‌های لاتکس.

آشنایی باملات‌های ترمیمی بتن  

ملات‌ آماده آب بند چیست

ملات آب‌ بند بر پایه سیمان غیرمنعطف است و در ترکیبش ماسه کوارتز، سیمان پروتلند و افزودنی وجود دارد. این ملات آماده کیفیت بتن را کاهش نمی‌دهد و چسبندگی‌اش بسیار زیاد است. بعد از خشک‌شدن، سطحی نفودناپذیر ایجاد می‌کنند. مقاومت بالایی در برابر فشارهای هیدرواستاتیک دارد و از ورود آب‌های مهاجم به بتن جلوگیری می‌کند. مواد تشکیل‌دهنده این ملات آماده به ساختار بتن آسیبی نمی‌رساند. از این ملات در سازه‌های سرپوشیده و آبی، آب‌ بندی مخزن‌ها و استخرهای شنا، لوله‌های حرارتی، زیرزمین و انبارها استفاده می‌کنند. ملات آب‌ بند در ساخت دیواره‌های سد، آبگیرها و تونل‌ها نقش مهمی دارد. یادتان باشد اگر احتمال ترک‌خوردگی ناگهانی در سطحی وجود دارد، بهتر است از ملات آب‌ بند استفاده کنید. اپکس_پلاستر ضدآب نمونه‌ای از این ملات در بازار است.

آشنایی با ملات ضد اسیدی

ملات‌های ضد اسیدی از نوع ملات آماده دو جزئی یا سه جزئی هستند. این ملات‌ها علاوه بر خاصیت ضد اسیدی و چسبندگی بالا، مقاوت زیادی هم در برابر حرارت دارند. همچنین در برابر آب کاملاً نفودناپذیرند. از ملات‌ آماده ضد اسیدی در زیرساخت کاشی‌کاری پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی و تصفیه‌خانه‌ها استفاده می‌شود. این ملات در چسباندن آجر دودکش‌هایی که در برابر بخارهای اسیدی است، کارایی دارد. نمی‌شود از کاربرد مهم این ملات آماده در ساخت راکتورها، برج‌ها، پیت‌ها و مخزن‌ها صرف نظر کرد. ملات آماده ضد اسیدی انواع مختلفی دارد که شامل ملات‌های سیلیکاتی و ملات‌های رزینی و پلیمری می‌شود.

آشنایی با ملات ضد اسیدی  

آشنایی با ملات سخت‌کننده سطح بتن 

ملات سخت‌کنند بتن ملات آماده‌ای است که از نوعی سیمان پلیمری و سنگ‌دانه‌هایی از جنس کوارتز تشکیل می‌شود. از این ملات برای ارتقاء کیفیت سطح بتن‌ها استفاده می‌کنند. مقاوت بالایی در برابر سایش دارد. از طرفی مقاومت سطح بتنی را در برابر فشار افزایش می‌دهد و دارای خاصیت خودترمیمی است. مزایای این ملات آماده عبارتند از: اشتعال‌ناپذیری، ضخامت کم، لغزنده‌نبودن، شست‌وشوی آسان، نفودناپذیری در برابر روغن، عایق الکتروستاتیک، یکپارچگی مناسب و مقاوم در برابر انقباض. این نوع ملات ‌های آماده نور را منعکس نمی‌کنند و اثر چرخ‌های ماشین رویش باقی نمی‌ماند. به همین خاطر در انواع صنایع مثل نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع دفاعی، فولادسازي، نساجی و ماشین‌سازی کاربرد دارند. از این ملات در کف‌پوش‌های اپوکسی هم استفاده می‌شود.

نوشتن دیدگاه