تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
ملات سیمان و ماسه بادی

ملات سیمان و ماسه بادی یکی از ملات های کاربردی در ساختمان سازی می باشد. اجزای موجود در این ملات عبارتند از ماسه بادی و سیمان که هر کدام از این اجزا ویژگی های متفاوتی داشته و روی هم رفته با ترکیب این دو شاهد پیدایش ملاتی هستیم که کاربردی متفاوت دارد. در ادامه این مطلب از باملات قصد داریم شما را با تمام اجزای این ملات آشنا کنیم.

اطلاعات کلی درباره ملات سیمان و ماسه بادی

ملات سیمان و ماسه بادی از دسته ی ملات های هوایی می باشد. در ملات ماسه بادی و سیمان، ماسه بادی عضو پرکننده ملات بوده و سیمان به عنوان نوعی ماده چسباننده استفاده می شود، همچنین آب هم به عنوان ماده روان کننده کاربرد دارد. ذرات ریز ماسه بادی پس از جذب آب حالت خمیری پیدا کرده و دانه های سیمان را به یکدیگر می چسباند. این ملات از نظر چسبندگی بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد. این ملات به راحتی برا روی هر نوع سازه ای قابل اجرا بوده و از مقاومت و میزان چسبندگی مناسبی برخوردار است. مقدار سیمان و ماسه ای که در ملات سیمان و ماسه بادی استفاده می شود بر اساس کاربرد آن متفاوت است و به شرایط محیطی یا همان دمای سرد و گرم و همچنین نوع کاربرد آن مثل بندکشی یا سایر کاربرد ها بستگی دارد. اما به طوری کلی میزان سیمان مصرفی در این ملات در هر متر مکعب بین 300 الی 6000 کیلوگرم می باشد. شما عزیزان می توانیدبرای تهیه انواع ملات های آماده با کارشناسان باملات تماس حاصل نمایید.

ملات ماسه بادی و  سیمان

آشنایی با ویژگی های ماسه بادی

یکی از اجزای اصلی موجود در ملات سیمان و ماسه بادی، ماسه بادی می باشد. این ماسه بر اثر متلاشی و تجزیه شدن کانی ها و ماسه ها تشکیل می شود. البته ماسه ها از نظر اندازه و کارایی دسته بندی متفاوتی دارند اما امروزه یکی از کاربردی ترین آن ها ماسه بادی می باشد. این نوع از ماسه در نزدیکی ساحل یا رودخانه ها مشاهده می شود و به طور کلی این اماکن به عنوان محیط تشکیل آن ها شناخته می شوند. یکی از عوامل تشکیل این ماسه علاوه بر فرسایش و تجزیه کانی های موجود در این مکان ها نیروی باد است در واقع به وسیله حرکت دهی باد ایجاد شده و به همین دلیل به این اسم نامگذاری شده است. عوامل دیگری مثل مقدار رسوبات در دسترس، جهت حرکت باد و سرعت باد از عوامل تاثیر گذار دیگر به صورت غیر مستقیم در اندازه ماسه بادی هستند. ماسه بادی یکی از مشهورترین مصالح ساختمانی است که در ساخت و ساز به کار می رود. مهم ترین تفاوتی که این ماسه را نسبت به ماسه های عادی کاربردی کرده است ریز بودن ذرات آن است که از آن می توان در ساخت انواع ملات ها استفاده کرد. به عنوان مثال آن را می توان با آهک یا سیمان مخلوط کرده و ماده ای مقاوم تولید کرده و سپس آن را در سازه های گوناگون به کاربرد. در ساخت ملات سیمان و ماسه بادی همانطور که گفته شد ماسه بادی یکی از اجزای اصلی و کاربردی در این ملات می باشد ماسه بادی از نظر شکل ظاهری اندازه ناچیزی داشته و در مقایسه با ماسه معمولی توده های آن چسبندگی بیشتری دارند. تامین ماسه بادی کشور ما از کویر های موجود در آن انجام می گردد این نوع ماسه در کویر به تلماسه معروف می باشند که در واقع همان تپه ماسه ای است. برای تهیه ملات آماده بنایی سیمان و ماسه بادی به باملات مراجعه نمایید.

آشنایی با ویژگی های ماسه بادی   

کاربرد های ملات سیمان و ماسه بادی

ملات سیمان و ماسه بادی کاربرد های متفاوتی با توجه به ویژگی موجود در ساختارشان دارند این کاربرد ها می تواند به دلیل داشتن حجم کم ذرات ماسه بادی یا همان ریز بودن ذرات آن باشد. قسمتی از این کاربرد ها عبارتند از درزگیری و نصب سرامیک و کاشی که می توان این دو را اشاره کوتاهی از کاربردهای این ملات دانست. در ساخت و ساز مناطق مسکونی برای حفاظت از لوله های تاسیساتی از ملات سیمان و ماسه بادی استفاده می شود. همچنین نکته قابل توجه استفاده از ماسه ای است که مقدار آهک و خاک رس به صفر نزدیک یا به عبارت دیگر این دو نوع ماده در آن موجود نباشد چرا که هر کدام از موارد ذکر شده باعث پیدایش ملات غیر دلخواه خواهد شد. برای کفپوش ساختمان ها همچنین ساخت دیوار و استفاده در پی ساختمان یکی از نکات مهمی که باید رعایت شود نبود خاک رس در ماسه موجود در ملات سیمان و ماسه بادی است چرا که این ماده با جذب آب فراوان، تقریبا چیزی حدود هشت برابر وزن خود سبب پیدایش ملاتی سنگین و بدون آب می شود که پس از خشک شدن مشکلات جدیدی چون ترک خوردن ملات را به وجود می آورد. ماسه بادی در دره ها، کنار رودخانه، کنار سواحل و حتی اغلب کویر ها مشاهده می شود این ماسه از مقاومت کمتری به دلیل نرم بودن ذرات آن برخوردارند این ماسه علاوه بر کاربرد های وسیعی که در زمینه ملات سیمان و ماسه بادی دارد به تنهایی نیز مورد کاربرد قرار می گیرد. این نوع ماسه برای پر کردن زمین های ورزشی چون فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی خریداری شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشتن دیدگاه