تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
ملات کاشی شکسته

هنر کاشی شکسته از جمله هنرهایی است که می توان با آن تغییر دکوراسیون فوق العاده ای انجام داد. در واقع میزان خلاقیت در ساخت این هنر به ذوق و سلیقه انجام دهنده آن بستگی دارد و می توان با کمترین امکانات زیباترین نقش ها و طراحی های مدرن و سنتی را در فضای داخل و بیرون ساختمان ها ایجاد نمود. نکته حائز اهمیت در این هنر استفاده از ملاتی است که در نتیجه کار شما تاثیر می گذارد. ملات کاشی شکسته یا خمیر بندکشی که به دوغاب نیز معروف است در انجام این کار استفاده می شود. کاشی شکسته از جمله صنایع دستی است که از چیدمان تکه های نامنظم که غالبا از سرامیک یا موزاییک شکسته به دست می آید، حاصل می شود. این کاشی های شکسته به صورت هدفمند و با برنامه ریزی کنار هم قرار می گیرند و اشکال مختلفی را پدید می آورند. تمامی کار های گفته شده بدون دخالت هیچ گونه دستگاه و توسط دست انجام می شود. راحتی انجام آن در هر محیطی سبب شده که حتی در خانه مورد استقبال بانوان خانه دار قرار گیرد و بسیاری از آن ها، از این کار امرار معاش کنند. این هنر صنایع دستی با تکنیک و تنوع های زیادی که شامل می شود، توانایی زیباسازی محیط شهر ها را علاوه بر زیباسازی ساختمانی را دارا می باشد. این تکنیک ها بیشتر توسط شهرداری یا افراد علاقمند در اماکن و دیوار هایی از شهر صورت می پذیرد که زیبایی چندانی ندارند اما پس از انجام این کار شاهد پدید آمدن طرح هایی بر روی این دیوار ها خواهیم بود که حس زندگی و شادی و نشاط را به شما القا خواهند کرد. هنر کاشی شکسته باعث ایجاد طرح ها و تابلوهای زیادی در جای جای شهر شده و آن ها را از محیطی خشن و سیمانی خارج می کند و سبب ایجاد حس شعف و شادی در رهگذران و عابران پیاده می شود. امروزه استفاده از انواع ملات های آماده در ساختمان سازی بسیار رایج و پرطرفدار شده است که یکی از آن ها ملات کاشی شکسته می باشد. شما عزیزان می توانید برای تهیه و بررسی ویژگی های ملات آماده کاشی شکسته با کارشناسان باملات تماس حاصل نمایید.

 ملات آماده کاشی شکسته

ساختار ملات کاشی شکسته

ملات و دوغابی که برای اتصال این کاشی های شکسته و موزائیک ها استفاده می شود از موادی چون سیمان سفید و پودر خاک سنگ حاصل می شود. این مواد بسته به نیاز و مقداری که قرار است مصرف شود با نسبت معینی مخلوط سپس با آب ترکیب می گردد. به طور کل نسبت سیمان به پودر سنگ در ملات کاشی شکسته یک به سه است یعنی یک پیمانه سیمان با سه پیمانه پودر سنگ مخلوط می شود برای به دست آمدن این ملات در حالت خمیری و یکپارچه پس از مخلوط کردن مواد به نسبتی که گفته شد آن را الک می کنیم تا پودر به دست آمده یکنواخت شود. پس از طی این مراحل به مواد حاصل به تدریج آب اضافه می کنیم و هم زمان آن را هم میزنیم تا زمانی که حالت خمیری پیدا کند. خمیر حاصل باید غلظتی مانند ماست داشته باشد.
علاوه بر ملاتی که در متن بالا گفته شد می توان از دوغاب شنی نیز استفاده نمود که این دوغاب مستحکم تر از دوغاب گفته شده می باشد و برای انجام تزئینات و کاشی کاری بر روی سطح زمین استفاده می شود و می توان گفت از سایر دوغاب ها مناسب تر است. این ملات کاشی شکسته شنی به دلیل تحمل وزن و فشار بالا بسیار پرکاربرد می باشد. میزان ملات کاشی شکسته که در این کار استفاده می شود را می توان با عوامل متعددی تخمین زد یکی از این عوامل طول و عرض کاشی یا موزاییک شکسته است عوامل دیگری چون ضخامت و فاصله بین این کاشی ها نقش تعیین کننده در میزان استفاده از این ملات دارد. اگر فاصله بین دو کاشی و میزان ضخامت کاشی ها از یک مقداری فراتر رود مقدار زیادی ملات هنگام تمیز کردن سطح کثیف روی کار هدر می رود و در واقع باید بیش از حد انتظار مواد آماده شود که همین عوامل می تواند هزینه بر نیز باشد. اما بسیاری بر این باورند که اگر ضخامت کاشی شما زیر 3.8 میلیمتر ضخامت داشته باشد مقدار ملات کاشی شکسته به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد. در باملات انواع ملات سیمانی از جمله:ملات خشک آماده، ملات آماده کاشی کاری و ... موجود می باشد، برای تهیه این ملات ها با مشاورین باملات تماس بگیرید.

 ساختار ملات کاشی شکسته  

نکات مهم هنگام استفاده از ملات کاشی شکسته

هنگام استفاده از ملات آماده کاشی شکسته باید نکات زیر را مد نظر قرار داد:

  • ملات کاشی شکسته ای که دارای مقدار زیادی آب در خود است ملات و دوغاب مناسبی نیست برعکس این مسئله یعنی ملاتی که دارای آب ناکافی است نیز ملات مناسب نیست چرا که آب اگر آب آن کمتر باشد دیر تر خشک شده و حتی شما امکان جبران اشتباه خود را ندارید چون که این ملات به سختی از روی سطح شما پاک خواهد شد.
  • بهتر است پس از مخلوط شدن مواد بین 5 الی 10 دقیقه به خمیر زمان دهید و آن را به حالت استراحت رها کنید که هم کارایی بالایی پیدا کند و هم هنگام پایان کار نتیجه بهتری پیدا کنید.
  • برای سطوح تخت بهتر است غلظت ملات کاشی شکسته شما خمیری تر باشد و در سایر حالت پیشنهاد ما ملاتی با چگالی کمتر حالتی مایع تر است.
  • برای انجام مراحل که گفته شد بهتر از در تمامی طی این مراحل از ماسک ضد گرد و غبار استفاده کنید زیرا گرد و خاکی که طی این مراحل به وجود می آید بسیار نرم بوده و قابل استنشاق می باشد و امکان مسمومیت با آن وجود دارد.
نوشتن دیدگاه