تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
هاردنر رزین اپوکسی چیست

رزین اپوکسی ماده ای شیمیایی است که اغلب از ترکیب یک جزء رزینی و یک هاردنر ساخته می شود. این ماده در صنایع مختلف کاربرد دارد و به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همان طور که گفته شد یکی از بخش های این ماده هاردنر است و می توان از نام آن متوجه شد که وجود آن سبب سخت شدن ماده می شود. در واقع در ترکیب رزین اپوکسی به این منظور هاردنر استفاده می شود که مقاومت ماده افزایش پیدا کند و بعد از گذشت زمان معینی رزین اپوکسی خشک و سخت شود. هاردنری که در ترکیب رزین اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به شرکت تولید کننده می تواند متفاوت باشد علاوه بر این نسبت مخلوطی رزین و هاردنر باید مطابق دستور کارخانه تولید کننده باشد، در غیر این صورت رزین اپوکسی سخت نمی شود و کارایی خود را از دست خواهد داد. در واقع هاردنری که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند یک کاتالیزور یا واکنش دهنده باشد که در اثر ترکیب شدن با رزین واکنش شیمیایی آن رخ می دهد و موجب سفت و خشک شدن ترکیب می شود. برخی افراد این ماده را به عنوان شتاب دهنده نیز می شناسند زیرا به خشک شدن رزین سرعت می بخشد. استفاده از هاردنر در ترکیب رزین تقریبا ضروری است، زیرا بدون این ماده خواص فیزیکی و شیمیایی به وجود نمی آید. هاردنرها انواع گوناگونی دارند که با توجه به کاربرد می توان مدل صحیح آن را انتخاب کنید و انتظارات خود را از ترکیب رزین و هاردنر برآورده ساخت. گاهی در ترکیب رزین اپوکسی ها از دو نوع هاردنر استفاده می شود، زیرا ممکن است یک نوع هاردنر نتواند به میزانی که مد نظر است به واکنش و پختگی سرعت ببخشد، از این رو باید از هاردنر دیگری کمک گرفت تا روند آن تسریع یابد. علاوه بر هاردنر، می توان از مواد افزودنی خاصی نیز استفاده کرد. این مواد به عنوان کاتالیزور در واکنش عمل می کنند و می توانند سرعت سخت شدن را بالا ببرند. در کل هاردنر به تنهایی کاربرد گسترده ای دارد و بیشترین کاربرد آن کمک به فرآیند پخت رزین اپوکسی است. اگر رزین اپوکسی را از نزدیک دیده باشید و با آن کار کرده باشید، می دانید که این ماده به تنهایی خشک نمی شود و برای خشک شدن که به اصطلاح به آن پخته شدن می گویند نیاز به ماده ای است که نقش هاردنر را داشته باشد.

هاردنر رزین اپوکسی چیست

انواع هاردنر رزین اپوکسی

همان طور که در بالا اشاره کردین هاردنرهایی که در رزین اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرند دارای انواع گوناگونی هستند که در زیر برخی از آن ها را معرفی می کنیم

  1. هاردنر پلی آمیدی: این نوع هاردنر دارای استحکام، چسبندگی، انعطاف پذیری و .. بالایی است، از این رو برای کفپوش، چسب مصالح ساختمانی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. هاردنر انهیدرید: هاردنر انهیدرید مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و الکتریسیته دارد، از این جهت برای ساخت تجهیزات برقی و الکتریکی گزینه بسیار مناسبی است. این مدل هاردنر کاربردپذیری بالایی دارد به همین دلیل در مواد کامپوزیت نیز قابل استفاده است.
  3. هاردنر پلی آمینی: از ویژگی های بارز این گونه هاردنر شفاف و براق بودن آن است، علاوه بر این ترکیب آن با رزین سبب افزایش مقاومت شیمیایی می شود. بیشترین کاربرد هاردنر پلی آمینی برای پوشش های داخلی به خصوص کفپوش کارخانه ها و آزمایشگاه ها است.
  4. هاردنر فنالامین: یکی از هاردنرهایی است که به سرعت خشک و سخت می شود. این هاردنر نیز همانند مدل پلی آمینی در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد و به صورت عمده در صنعت کشتی سازی از آن استفاده می شود. از دیگر کاربرد این نوع هاردنرها می توان به پوشش گیاهان، لوله و وسایل فلزی اشاره کرد.

انواع هاردنر رزین اپوکسی

نقش هاردنر در رزین اپوکسی

هاردنر ماده ای شیمیایی است که نقش اصلی آن سخت کنندگی است. در واقع از این ماده در برخی از مخلوط ها استفاده می شود تا با سرعت بیشتری سخت و خشک شوند علاوه بر این هاردنر ها نقش افزایش دهنده مقاومت را نیز دارند. با توجه به نقش اساسی که این ماده دارد برای کاربردپذیری رزین اپوکسی کاملا ضروری هستند. دقت کنید هنگام انتخاب هاردنر خصوصیات آن را بررسی کنید و مناسب با کاربرد خود بهترین نوع آن را انتخاب نمایید. نقش هاردنر در رزین اپوکسی به قدری حیاتی است که اکثر کارخانه ها این ماده را بدون هاردنر به بازار عرضه نمی کنند و حتما در کنار رزین اپوکسی یکی از انواع هاردنرها وجود دارد. برای خرید رزین اپوکسی با هاردنر با کیفیت می توانید به وب سایت با ملات مراجعه کنید. با ملات فروشگاه اینترنتی معتبری است که عرضه کننده بهترین نوع رزین اپوکسی است.

نوشتن دیدگاه