تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
رزین اپوکسی چیست

رزین اپوکسی یک ترکیب دو جزئی است که شامل پایه رزین و هاردنر می شود. این دو بخش با توجه به کاربرد و فرمولی که دارند، با هم ترکیب می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. بخش دوم رزین اپوکسی که همان هاردنر است نقش مهمی در خشک شدن رزین دارد و سبب می شود ترکیب پس از مدت کوتاهی سخت شود. هاردنرهایی که برای رزین قابل استفاده هستند به دو بخش اصلی پلی آمین و پلی آمید تقسیم می شوند. هر کدام از این هارنرها کاربرد خاصی دارند و با توجه به نیازی که دارید می توانید بهترین مدل را انتخاب نمایید. رزین اپوکسی که با هاردنر پلی آمینی ترکیب می شود، اغلب برای کارهای دکوراتیو مناسب است، زیرا این هاردنر رنگ ندارد و می توان از آن در حجم های بالا استفاده کرد. رزین اپوکسی پلی آمینی به شکل رقیق است و به دلیل حلال ناپذیر بودن نمی توان به آن حلال اضافه کرد. نسبت ترکیب رزین و پلی آمین باید مطابق دستور کارخانه تولید کننده باشد، در غیر اینصورت پس از گذشت زمان ترکیب به سختی لازم نمی رسد و خشک نمی شود. یکی دیگر از رزین اپوکسی ها مدل پلی آمیدی است که هاردنر آن پلی آمید است، این نوع هاردنر رنگی نارنجی مایل به قرمز دارد، از این رو خیلی مناسب کارهای دکوراتیو نیست. این مدل رزین حلالیت دارد و می توان تا حدودی آن را رقیق کرد و از آن جایی که غلظت بالایی دارد بهتر است از حلال مناسب برای رقیق کردن آن استفاده کرد. از این مدل رزین بیشتر برای کفپوش استفاده می شود و اصلا مناسب کارهای تزئینی و جواهرات رزینی نیست.

رزین اپوکسی چیست

0 تا 100 رزین اپوکسی به زبان ساده

همان طور که در بالا اشاره شد رزین اپوکسی یک ماده دو جزئی ساده است که بر پایه رزین و هاردنر ساخته می شود و با توجه به فرمول کارخانه تولید کننده با نسبتی مشخص با در نظر گرفتن کاربردی که دارد با هم ترکیب می شوند. اغلب کارخانه ها این ماده را بدون هاردنر تولید نمی کنند. رزین با استفاده از هاردنر پس از چند ساعت و نهایتا یک روز خشک می شود و برای رسیدن به نهایت سختی بهتر است هفت روز به این ترکیب زمان دهید تا تمام پیوندهای لازم بین رزین و هاردنر ایجاد شود، اما به طور کلی باید دقت کرد که زمان خشک شدن رزین کاملا بسته به نوع هاردنر و نسبت ترکیب آن با رزین است. رزین اپوکسی امروزه کاربرد گسترده ای پیدا کرده است و از انواع آن در بیشتر صنایع استفاده می شود. مهم ترین کاربردی که این ترکیب دارد کفپوش اپوکسی است، این گونه کفپوش ها بسیار برای کارخانجات، آزمایشگاه ها، مدل های سه بعدی، بیمارستان ها و ... مناسب هستند. دقت کنید که رزین اپوکسی با رزین پلی استر کاملا فرق دارد و نباید آن ها را یکی دانست. فرمولاسیون رزین اپوکسی ها را با روش های متفاوتی می توان تغییر داد و انواع متفاوتی از آن را تولید کرد.

0 تا 100 رزین اپوکسی به زبان ساده

انواع رزین اپوکسی

رزین اپوکسی انواع مختلفی دارند که با توجه به ویژگی هایی که دارد، کاربرد های متفاوتی دارد که در ادامه  انواع آن ها را بیان می کنیم:

  1. رزین اپوکسی سنگ: این نوع رزین اپوکسی بیشتر مورد استفاده کارخانه های سنگ بری است. در واقع از این ماده برای جلادهی، درخشش بعد از ساب، فراوری کوپ سنگ، استحکام بخشی به پشت و روی سنگ اسلب و ... استفاده می کنند.
  2. رزین اپوکسی چوب: یکی از جدیدترین طراحی ها که امروزه بسیار روی کار آمده است، تلفیق اجسام چوبی و رزین اپوکسی است. کاربرد رزین اپوکسی چوب برای بستن منافذ، مقاومت دهی، ساخت تایل های دکوراتیو، جلا دهی و .... چوب است.
  3. رزین اپوکسی تزئینی: این مدل رزین اپوکسی کاربردهای گوناگونی دارد و می توان از آن برای جواهر سازی، بدلیجات، تابلوهای آبستره، ظروف های پذیرایی و ... استفاده کرد. تلفیق رزین اپوکسی ها با بدلیجات نمای بسیار زیبایی دارد و سبب جذب مشتری می شود از این رو بدون نیاز به ابراز پیچیده ای می توان زیباترین بدلیجات های رزینی را تولید و کسب درآمد کرد.
  4. رزین اپوکسی هوا فضا: از نام این ماده می توان فهمید که در صنعت فضایی از آن استفاده می شود در واقع از رزین اپوکسی به عنوان یک ماده ماتریس استفاده می کنند. علاوه بر صنعت فضا از این ماده در صنعت ساخت و ساز نیز استفاده می شود.
  5. رزین اپوکسی زیست شناسی: رزین اپوکسی هایی که قابلیت حل شدن را دارند برای کارهای زیستی مانند قرار دادن نمونه های میکروسکوپی، برش عرضی با میکروتوم و ... قابل استفاده هستند.

شما می توانید بهترین و با کیفیت ترین رزین اپوکسی را از فروشگاه اینترنتی با ملات بخرید. با ملات عرضه کننده رزین اپوکسی از بهترین تولید کنندگان کشور است.

 

نوشتن دیدگاه