تماس با ما: 09134037572
ما را دنبال کنید:
دانسیته پشم سنگ

الیاف پشم سنگ، الیافی معدنی است که بر پایه سنگ بازالت به عنوان مواد خام، تولید می‌شود. تولید این الیاف با حرارت دادن سنگ‌های آتشفشانی و دیگر مواد معدنی مذاب در دمای بسیار بالا صورت می‌گیرد. این مواد مذاب در سرعت بالا توسط دستگاه‌هایی مهندسی شده به فیبرهای ارگانیک تبدیل می‌شوند در نهایت نیز پس از اضافه شدن روغن‌های ضد گرد و غبار و رزین، تبدیل به عایقی با کیفیت در برابر حرارت و صدا می‌گردد. این الیاف بر اساس نیاز کاربران و هدف استفاده از آن‌ها، در اندازه‌های مختلفی برش خورده و آماده استفاده می‌شود. از این الیاف می‌توان در سازه‌هایی که وابستگی به حرارت دارند، استفاده نمود. ساختمان‌ها، صنایع، کوره‌ها و کارخانه‌ها از جمله مکان‌های مناسب برای استفاده از این الیاف هستند. از ویژگی‌های برجسته این الیاف که موجب برتری آن نسبت به دیگر انواع الیاف می‌شود می‌توان به عایق حرارت، عایق صدا، ظرفیت شیمیایی ثابت، عایق رطوبت و دوام بالا اشاره کرد. شما عزیزان می توانید برای تهیه انواع پشم سنگ به باملات مراجعه نمایید.

مزایای پشم سنگ نسبت به دیگر الیاف

پشم سنگ یکی از پرکاربردترین و مفیدترین انواع الیاف عایق محسوب می‌شود. این الیاف نسبت به دیگر انواع پشم عایق از دوام بالاتری برخوردار بوده و عایق قوی‌تری است. از مزایای این الیاف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • الیاف پشم سنگ ضریب بسیار پایینی در رسانایی حرارت داشته و ظرفیت مناسبی در نگهداری آن دارند. این ویژگی سبب افزایش بازدهی انرژی مصرفی نیز می‌شود. از این ویژگی پشم سنگ می‌توان برای عایق‌کاری کوره‌ها، کارخانه‌ها و لوله‌ها استفاده کرد.
 • الیاف پشم سنگ ظرفیت شیمیایی ثابتی دارند. این ویژگی یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این نوع از الیاف است؛ زیرا، موجب دوام بالای آن در برخورد با دیگر محرکان شیمیایی می‌گردد.
 • هیچ‌گونه سستی و اختلال در ساختار الیاف باعث کاهش قدرت آن در برابر حرارت و صدا نمی‌شود.
 • این الیاف، عایق بسیار مناسبی در برابر گسترش آتش محسوب می‌شود.
 • یکی از بهترین الیاف عایق صدا برای ایحاد محیط آکوستیک است. وجود هوا در بین ساختار بسیار ریز ذرات الیاف پشم سنگ باعث تبدیل امواج صدا به حرارت بر اثر ایجاد اصطکاک می‌گردد.
 • الیاف پشم سنگ از الیاف سبز است. این نوع از الیاف کم‌ترین میزان تولید آلاینده و زیان‌رسانی به بدن انسان را در بین دیگر انواع الیاف ساختمانی دارد.
 • الیاف عایق پشم سنگ در معماری، صنعت، بازتولید و کوره‌ها کاربرد وسیعی از خود نشان می‌دهد.

مزایای پشم سنگ نسبت به دیگر الیاف  

مشخصات فنی اصلی پشم سنگ

پشم سنگ برای استفاده در دماها متفاوت و فرم‌های مختلف، دارای 3 نوع کلی است. هر کدام از این 3 نوع، برای عایق‌کاری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، پشم سنگ تخته‌ای، که شامل 2 نوع فله‌ای و لحافی نیز می‌شود، در مهندسی‌های معماری و تجهیزات صنعتی‌، پشم سنگ پتویی بر روی تجهیزات و لوله‌های قطور و پشم سنگ لوله برای لوله‌های با قطر کم کاربرد دارند. خواص پشم سنگ و یا به عبارتی مشخصات فنی پشم سنگ را با استاندارد جهانی الیاف می‌سنجند. جدول زیر میانگین مشخصات فنی انواع این الیاف عایق در مقایسه با استاندارد الیاف عایق است:

ویژگیالیاف پشم سنگاستاندارد
تحمل تراکم % 8.3 ±15
چسب موجود در الیاف% 2.9 کمتر از 4
محدوده دمایی (درجه سانتی‌گراد) 600 کمتر از 600
رسانایی حرارت 0.04 کمتر از 0.044
احتراق‌پذیری احتراق‌ناپذیر احتراق‌ناپذیر
میانگین قطر فیبر (میکرومتر) 5.7 _
سرباره موجود در الیاف% 4.2 _


چگالی یا دانسیته پشم سنگ

دانسیته یا چگالی هر ماده، جرم آن ماده به ازای حجم واحد است. این واحد اندازه‌گیری را با علامت اختصاری ρ نشان داده و در الیاف با فرمول کیلوگرم بر متر مکعب به دست می‌آید. دانسیته با تغییر دما و فشار تغییر می‌کند. افزایش میزان فشار بر روی یک ماده باعث افزایش چگالی (کاهش حجم) شده و افزایش دما موجب کاهش چگالی می‌گردد. به دانسیته، جرم حجمی و یا جرم مخصوص نیز می‌گویند. با افزایش دانسیته پشم سنگ، قدرت عایق این الیاف در برابر حرارت و امواج صدا افزایش خواهد یافت. دانسیته انواع پشم سنگ:

 • پشم سنگ لحافی با دانسیته 40 و 60 کیلوگرم بر متر مکعب، ضخامت 50 تا 80 میلی‌متر، طول 1200 میلی‌متر و عرض 600 میلی‌متر یکی از کم چگال‌ترین انواع پشم عایق محسوب می‌شود.
 • پشم سنگ فله‌ای با دانسیته 80 و 100 کیلوگرم بر متر مکعب، ضخامت 40 تا 100 میلی‌متر، طول 1000 میلی‌متر و عرض 630 میلی‌متر یکی از متداول‌ترین انواع پشم سنگ در بازار است.
 • پشم سنگ تخته‌ای با دانسیته 120، 150 و 180 کیلوگرم بر متر مکعب، ضخامت 40 تا 60 میلی‌متر، طول 1000 میلی‌متر و عرض 630 میلی‌متر یکی از مقاوم‌ترین انواع عایق دربرابر حرارت و امواج صدا است.
 • پشم سنگ پتویی در دو نوع با دانسیته 80 و 100 کیلوگرم بر متر مکعب، ضخامت 40 تا 100 میلی‌متر، طول 3000 میلی‌متر و عرض 910 میلی‌متر در بازار عرضه می‌گردد.
 • پشم سنگ لوله با دانسیته 130 کیلوگرم بر متر مکعب، ضخامت 30 تا 80 میلی‌متر، طول 1000 میلی‌متر و عرض 18 تا 350 میلی‌متر مناسب‌ترین نوع پشم سنگ برای عایق‌کاری لوله است.
نوشتن دیدگاه